Черный список Адвокатов и ЮристовАдвокаты Киева - Услуги Адвокатов
Комментарии на Юрпортале


От: Колесник Оксана Викторовна
Дата: 21 сентября 2017 [11:46]
Я приехала вчера 20 сентября 2017 г. в суд Соломенского района на ул. Шутова, 1 за решением судьи Коробенко С.В. ...
На сайте: Соломенский Районный Суд Подробнее
От: mrscynthiamorganfunding
Дата: 21 сентября 2017 [05:09]
Привет, Меня зовут cynthia morgans, и я в Америке, наша компания предлагает кредиты по всему миру и 2% -ную процентную ставку, ...
На сайте: Фастовский горрайонный суд Подробнее
От: Аноним
Дата: 21 сентября 2017 [01:44]
10.12.2008
На сайте: Шевченковский Районный Суд Подробнее
От: Аноним
Дата: 20 сентября 2017 [21:42]
дата рассмотрения судом дела об амнистии Бондаренко Р.А.
На сайте: Бориспольский горрайонный суд Подробнее
От: creditplusfinance11
Дата: 20 сентября 2017 [14:51]
Вам нужен кредит для начала бизнеса или для оплаты ваших счетов и корпоративных финансов для недвижимости и любого вида финансирования ...
На сайте: Бориспольский горрайонный суд Подробнее
От: Аноним
Дата: 20 сентября 2017 [12:52]
Подскажите, какой расчетный счёт при оплате за развод
На сайте: Броварской горрайонный суд Подробнее
От: tania72004
Дата: 20 сентября 2017 [12:10]
Добрый день! Подскажите, пожалуйста, к кому можно обратиться для составления искового заявления? Заявление для подачи в Днепровский суд. Суть вопроса ...
На сайте: Днепровский Районный Суд Подробнее
От: Zeleznyakolga
Дата: 20 сентября 2017 [11:04]
Добрый день! Подскажите, пожалуйста, в вашем суде был состоялся развод по решению суда 7 лет назад. Но у супруга нет ...
На сайте: Броварской горрайонный суд Подробнее
От: cynthiamorgansfunding
Дата: 20 сентября 2017 [05:08]
Здравствуйте, Чтобы правильно представить себя, я являюсь частным кредитором г-жи Чинти Морган. Я предоставляю кредит в размере 2% годовых. Эта финансовая ...
На сайте: Подробнее
От: Аноним
Дата: 20 сентября 2017 [00:23]
рябоштан
На сайте: Днепровский Районный Суд Подробнее
Загрузить предыдущие сообщения...

База судебных решений



ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України


08 вересня 2010 р.

Справа №2а-4483/10/6/0170


Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А. , суддів Кушнової А. О., Александрова О. Ю.

при секретарі Усковій О. І.,

за участю представника позивача Галадій О. М., представника відповідача Доляновської А. М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

,

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент"

до Державного комітету України із земельних ресурсів

про визнання нечинним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій

Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання нечинним та скасування рішення Державного комітету України із земельних ресурсів від 16 березня 2010 року № 10 та про зобов'язання Державний комітет України із земельних ресурсів прийняти рішення про видачу ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент" на проведення робіт із землеустрою, землевпорядних робіт та видати позивачу ліцензію на проведення робіт із землеустрою, землевпорядних робіт.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.04.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Під час розгляду справи представник позивача неодноразова змінював позовні вимоги.

У судовому засіданні 08.09.2010 року просив суд визнати протиправним та скасувати наказ № 249 від 18.03.2010 року Держкомзему "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" в частині відмови у видачі ліцензії ТОВ "Ленд Менеджмент" на підставі ст. 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", визнати протиправним та скасувати наказ № 281 від 29.03.2010 року Держкомзему в частині відмови у видачі ліцензії ТОВ "Ленд Менеджмент" на проведення робіт із землевпорядкування, зобов'язати Держкомзем прийняти рішення про видачу ліцензії ТОВ "Ленд Менеджмент" на проведення робіт із землеустрою, землевпорядних робіт та видати останньому ліцензію на проведення робіт із землеустрою, землевпорядних робіт, мотивуючи їх тим, що висновок відповідача щодо порушення ТОВ "Ленд Менеджмент" ст. 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" є хибним.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що відсутність в статуті ТОВ "Ленд Менеджмент" виду діяльності "проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт", відсутність наказу про призначення відповідального за якість виконаних робіт із землеустрою є підставою для залишення заяви без розгляду. До того ж наліз копії трудової книжки одного з спеціалістів ліцензіата - ОСОБА_3 не надає можливості зробити висновок про наявність або відсутність у останнього стажу роботу відповідно до пункту 3.1.2 Ліцензійних умов (наявність у складі ліцензіата не менше двох спеціалістів ( за основним місцем роботи), які закінчили вищий навчальний заклад за спеціальностями "землевпорядкування" або "землевпорядкування та кадаст" за останьо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста, магістра та мають стаж роботи за спеціальністю не менше ніж три роки). Представник відповідача вважає, що Держкомзем діяв у межах своїх повноважень, відповідно до законодавства, а тому у позові слід відмовити.

Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2010 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент" звернулось до Державного комітету України із земельних ресурсів з заявою про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт за вих. 7-22/01 від 22.01.2020 року з додатками ( а. с. 11,12).

05.03.2010 року повторно позивачем було подало до Державного комітету України із земельних ресурсів заяву про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт за вих. 7-22/01 від 22.01.2020 року з додатками ( а. с. 33,34).

18.03.2010 року Державним комітетом України із земельних ресурсів видано наказ № 249 "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт".

Відповідно до п. 3 наказу № 249 від 18.03.2010 року відмовлено у видачі ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт на підставі статі 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" згідно з додатком 2.

Під номером 66 в додатку 2 до наказу № 249 від 18.03.2010 року зазначено ТОВ "Ленд Менеджмент", якому відмовлено у розгляді заявлених видів робіт з кодами Єдиного ліцензійного реєстру на підставі ст. 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" невідповідність заявника згідно з поданими документами ліцензійним умовам (розрив стажу у ОСОБА_3 більше 5 років) ( а. с. 83-88).

Повідомлення про прийняте рішення про відмову у видачі ліцензії отримане заявником 30.03.2010 року ( а. с. 35)

Крім того, 29.03.2010 року Державним комітетом України із земельних ресурсів видано наказ № 281 "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт".

Пунктом 3 наказу № 249 від 18.03.2010 року відмовлено у видачі ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт на підставі статі 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" згідно з додатком 2.

Під номером 18 в додатку 2 до наказу № 249 від 18.03.2010 року зазначено ТОВ "Ленд Менеджмент", якому відмовлено у розгляді заявлених видів робіт з кодами Єдиного ліцензійного реєстру на підставі ст. 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" невідповідність заявника згідно з поданими документами ліцензійним умовам (відсутній наказ на призначення відповідального за дотриманням вимог законодавства при виконанні робіт, що ліцензуються ( а. с. 89-94).

Повідомлення про прийняте рішення про відмову у видачі ліцензії було скероване на адресу позивача у квітні 2009 року.

Не погодившись з зазначеними вище рішеннями ТОВ "Ленд Менеджмент" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом та просить суд визнати протиправним та скасувати наказ № 249 від 18.03.2010 року Держкомзему "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" в частині відмови у видачі ліцензії ТОВ "Ленд Менеджмент" на підставі ст. 11 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", визнати протиправним та скасувати наказ № 281 від 29.03.2010 року Держкомзему в частині відмови у видачі ліцензії ТОВ "Ленд Менеджмент" на проведення робіт із землевпорядкування, зобов'язати Держкомзем прийняти рішення про видачу ліцензії ТОВ "Ленд Менеджмент" на проведення робіт із землеустрою, землевпорядних робіт та видати останньому ліцензію на проведення робіт із землеустрою, землевпорядних робіт.

Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 19 Конституції України зобов’язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Отже “на підставі” означає, що суб’єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов’язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов’язків, встановлених законами.

“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобов’язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Суд з’ясовує, чи використане повноваження, надане суб’єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування визначено Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

Так, пунктом 58 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" встановлено, що ліцензуванню підлягає такий вид господарської діяльності як проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт та земельних торгів.

Частинами 1, 2 статті 8 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" передбачено, що ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження певного виду господарської діяльності.

Суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.

Відповідно до вимог ст. 10 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" суб'єкт господарювання, який має намір провадити певний вид господарської діяльності, що ліцензується, особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до відповідного органу ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт затверджено наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 05.08.2009 N 423, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.08.2009 за N 821/16837.

Відповідно до п. 1.2 п. 1 Ліцензійних умови провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, затверджених наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 05.08.2009 № 423, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.08.2009 р. за № 821/16837органом ліцензування на провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт є Державний комітет України із земельних ресурсів.

Згідно з п. 1.6 розділу 1 Ліцензійних умови провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, затверджених наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 05.08.2009 № 423, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.08.2009 р. за № 821/16837 суб’єкт господарювання, який має намір провадити господарську діяльність щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до органу ліцензування із заявою про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт.

Якщо суб’єкт господарювання планує провадити господарську діяльність із землеустрою, землеоціночних робіт не в повному обсязі, а частково (або з окремих видів робіт), то в заяві про видачу ліцензії зазначаються ці види робіт.

Перелік документів, які подаються до заяви про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт передбачено розділами III, IV Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт.

Зокрема, п. п. 3.1.1. п. 3.1 розділу III Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт встановлено організаційні вимоги:

наявність на балансі ліцензіата геодезичного обладнання (високоточного або точного електронного тахеометра, іншого вимірювального приладу), обчислювальної, розмножувальної техніки,

необхідного для провадження виробничого процесу програмного забезпечення;

наявність інформаційного забезпечення процесу розробки проектної документації із землеустрою (інформаційно-правового та методичного забезпечення);

наявність у складі ліцензіата структурного підрозділу, який забезпечує проведення робіт із землеустрою;

П. п. 3.1.2. п. 3.1 розділу III Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт встановлено кваліфікаційні вимоги:

- наявність у складі ліцензіата не менше двох спеціалістів (за основним місцем роботи), які закінчили вищий навчальний заклад за спеціальностями "землевпорядкування" або "землевпорядкування та кадастр" за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліст, магістр та мають стаж роботи за спеціальністю не менше ніж три роки;

- наявність у складі ліцензіата спеціаліста (за основним місцем роботи), який закінчив вищий навчальний заклад за спеціальностями "землевпорядкування" або "землевпорядкування та кадастр" за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліст, магістр, має стаж роботи за спеціальністю не менше ніж три роки та який за функціональними обов'язками відповідає за дотримання вимог законодавства при виконанні робіт із землеустрою.

На дату призначення спеціаліста відповідальним за дотриманням вимог законодавства при виконанні робіт із землеустрою проміжок часу, коли він не працював за фахом "інженер-землевпорядник", не повинен перевищувати п'ять років. У випадку перевищення зазначеного строку така особа повинна підвищити кваліфікацію на курсах підвищення кваліфікації інженера-землевпорядника в навчальних закладах, які уклали договір про співробітництво з Держкомземом.

Згідно з ч. 7 ст. 10 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" заява про видачу ліцензії та документи, що додаються до неї, приймаються за описом, копія якого видається заявнику з відміткою про дату прийняття документів органом ліцензування та підписом відповідальної особи.

27 січня 2010 року ТОВ «Ленд Менеджмент» звернулось до відповідача з заявою вих. від 22.01.2010 року про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, зазначивши наступні види робіт:

6) розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (крім топографо-геодезичних та картографічних робіт);

7) розроблення проектів землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань;

11) розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (крім топографо-геодезичних та картографічних робіт);

12) розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, в тому числі при поділі чи об’єднанні земельних ділянок (крім топографо-геодезичних та картографічних робіт);

14) розроблення проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);

19) розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення;

20) розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості);

25) проведення інвентаризації земель при здійсненні землеустрою.

Разом із заявою, згідно опису, були надані:

копія трудової книжки ОСОБА_3,

копія наказу від 01.09.2009 р. № 14 про прийом на роботу ОСОБА_3 на посаду інженера-землеустрою з 01.09.2009 року,

копія наказу від 01.10.2009 р. № 15 про створення структурного підрозділу ТОВ «Ленд Менеджмент», який забезпечує проведення робіт із землеустрою, в складі 2 одиниці: начальник відділу – ОСОБА_4., інженер-землевпорядник – ОСОБА_3

копія наказу від 01.10.2009 року № 16 про переведення ОСОБА_4 на посаду начальника відділу, який забезпечує проведення робіт із землеустрою.

копія наказу від 01.10.2009 р. № 17 про призначення ОСОБА_4 , начальника підрозділу ТОВ «Ленд Менеджмент», який забезпечує проведення робіт із землеустрою, відповідальною за якість робіт та дотримання вимог законодавства при виконанні землеоціночних робіт

перелік технічних засобів

копії гарантійних талонів на геодезичне обладнання

копія свідоцтва про засвідчення робочого засобу вимірювальної техніки від 28.05.2009 року

копія видаткової накладної про передачу геодезичного обладнання від 12.01.2009 року

копія диплому ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 за спеціальністю «землевпорядкування» та кваліфікацією «інженер-землевпорядник».

05.03.2010 року позивач повторно надав відповідачу заявою вих. від 22.01.2010 року про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, з зазначенням видів робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, які підлягають ліцензуванню відповідно п. 6), 7), 11), 12), 14), 19), 20), 25) розділу 2 Ліцензійних умови провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, затверджених наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 05.08.2009 № 423.

Разом із заявою, згідно опису, були надані:

копія трудової книжки ОСОБА_4,

копія трудової книжки ОСОБА_3,

копія наказу від 01.09.2009 р. № 14 про прийом на роботу ОСОБА_3 на посаду інженера-землеустрою з 01.09.2009 року,

копія наказу від 19.03.2009 р. № 6 про прийняття на роботу, відповідно з яким ОСОБА_4 призначено на посаду інженера-землевпорядника ТОВ «Ленд-Менеджмент» з 19 березня 2009 року та призначена відповідальною за якість робіт із землевпорядкування.

копія наказу від 01.10.2009 р. № 15 про створення структурного підрозділу ТОВ «Ленд Менеджмент», який забезпечує проведення робіт із землеустрою, в складі 2 одиниці: начальник відділу – ОСОБА_4, інженер-землевпорядник – ОСОБА_3

копія наказу від 01.10.2009 року № 16 про переведення ОСОБА_4 на посаду начальника відділу, який забезпечує проведення робіт із землеустрою.

копія наказу від 01.10.2009 р. № 17 про призначення ОСОБА_4 , начальника підрозділу ТОВ «Ленд Менеджмент», який забезпечує проведення робіт із землеустрою, відповідальною за якість робіт та дотримання вимог законодавства при виконанні землеоціночних робіт

перелік технічних засобів

копії гарантійних талонів на геодезичне обладнання

копія свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки від 26.01.2010 року

копія свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки від 01.02.20100 року

копія видаткової накладна про передачу геодезичного обладнання від 12.01.2009 року

копія диплому ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 за спеціальністю «землевпорядкування» та кваліфікацією «інженер-землевпорядник».

копія диплому ОСОБА_4 серії НОМЕР_2 за спеціальністю «Землевпорядкування та кадастр» та кваліфікацією інженера з землевпорядкування та кадастру»

копія свідоцтва серії А 01 № 066871 про державну реєстрацію юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Ленд Менеджмент»,

копія довідки з Єдиного державно реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) серії АБ № 052878 Товариства з обмеженою відповідальністю «Ленд Менеджмент»,

копія нової редакції статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Ленд Менеджмент»,

копія штатного розкладу на 17.11.2009 року, затвердженого директором ТОВ «Ленд Менеджмент».

Проте, 18.03.2010 року Державним комітетом України із земельних ресурсів було видано наказ № 249 "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" згідно з додатком 2 до п. 3 якого ТОВ "Ленд Менеджмент" відмовлено у розгляді заявлених видів робіт з кодами Єдиного ліцензійного реєстру через невідповідність заявника згідно з поданими документами ліцензійним умовам.

Підставою залишення заяви про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт ТОВ «Ленд Менеджмент» без розгляду, зазначено – розрив стажу у ОСОБА_3 більше 5 років. ( а. с. 83-88).

29.03.2010 року Державним комітетом України із земельних ресурсів було видано наказ № 281 "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" згідно з додатком 2 до п. 3 якого ТОВ "Ленд Менеджмент" відмовлено у розгляді заявлених видів робіт з кодами Єдиного ліцензійного реєстру через невідповідність заявника згідно з поданими документами ліцензійним умовам.

Підставою залишення заяви про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт ТОВ «Ленд Менеджмент» без розгляду, зазначено – відсутність наказу на призначення відповідального за дотриманням вимог законодавства при виконанні робіт, що ліцензуються ( а. с. 89-94).

Суд приходить до висновку про неправомірність наказів Державного комітету України із земельних ресурсів "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" № 249 від 18.03.2010 року та № 281 від 29.03.2010 року в частині відмови у видачі ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент" на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, оскільки додані до заяви про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт від 22.01.2010 року ТОВ «Ленд Менеджмент» копія диплому ОСОБА_4 серії НОМЕР_2 за спеціальністю «Землевпорядкування та кадастр» та кваліфікацією інженера з землевпорядкування та кадастру», копія трудової книжки ОСОБА_4, копія наказу від 01.10.2009 р. № 15 про створення структурного підрозділу ТОВ «Ленд Менеджмент», який забезпечує проведення робіт із землеустрою, в складі 2 одиниці: начальник відділу – ОСОБА_4, інженер-землевпорядник – ОСОБА_3, копія наказу від 01.10.2009 року № 16 про переведення ОСОБА_4 на посаду начальника відділу, який забезпечує проведення робіт із землеустрою, копія наказу від 01.10.2009 р. № 17 про призначення ОСОБА_4 начальника підрозділу ТОВ «Ленд Менеджмент», який забезпечує проведення робіт із землеустрою, відповідальною за якість робіт та дотримання вимог законодавства при виконанні землеоціночних робіт свідчать про те, що позивачем виконані вимоги Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт і дає підстави стверджувати.

Щодо підстави для прийняття рішення про залишення заяви без розгляду «відсутній наказ на відповідального за дотримання вимог законодавства при виконанні робіт, що ліцензуються» то ця підстава також спростовуються зазначеними вище наказами ТОВ «Ленд Менеджмент» від 01.09.2009 р. № 14, від 19.03.2009 р. № 6, від 01.10.2009 р. № 15, від 01.10.2009 року № 16, від 01.10.2009 р. № 17.

Суд вважає, що позивачем був поданий повний пакет документів, необхідний на проведення робіт із землеустрою, а відповідач не надав об’єктивну оцінку наданим ТОВ «Ленд Менеджмент» документам, що і призвело до прийняття безпідставних висновків і рішень.

Посилання представника позивача на те, що в статуті ТОВ «Ленд Менеджмент відсутній вид діяльності «проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робі» не знайшло свого підтвердження в матеріалах справи. Згідно з додатком № 1 до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Ленд Менеджмент», зареєстрованого в новій редакції 21.01.2009 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, номер запису в ЄДР 18821050001014968 предметом діяльності товариства є проведення робіт із землеустрою (п.п. 2.2.1 п. 2.2. розділу 2).

Крім того, суд зазначає, що, відповідач, повертаючи ТОВ «Ленд Менеджмент» заяви вих. від 22.01.2010 року про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, з додатками, повідом останнього, що рішеннями комісії з питань ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт Держкомзему № 10 від 16.03.3010 року та № 12 від 29.03.3020 року відмовлено товариству у видачі ліцензії на проведення робіт із землеустрою, в той час як фактично рішення комісії № 10 від 16.03.3010 року та № 12 від 29.03.3020 року були оформлені у протоколах засідань комісій та стали підставою прийняття наказів Держкомзему № 249 від 18.03.2010 року та № 281 від 29.03.2010 року про відмови у видачі ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент", які є предметом даного спору.

Враховуючи зазначене, перевіривши документи, що були надані позивачем, разом із заявою про видачу ліцензії на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, суд дійшов висновку що вони відповідають вимогам Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, затверджених наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 05.08.2009 № 423, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 31.08.2009 р. за № 821/16837, у зв'язку з чим, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними та скасування наказі № 249 від 18.03.2010 року, № 281 від 29.03.2010 року Держкомзему "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" в частині відмови у видачі ліцензії ТОВ "Ленд Менеджмент", зобов'язання Держкомзем прийняти рішення про видачу ліцензії ТОВ "Ленд Менеджмент" на проведення робіт із землеустрою, землевпорядних робіт та видати останньому ліцензію на проведення робіт із землеустрою, землевпорядних робіт.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 08.09.2010 року.

У повному обсязі постанова виготовлена 13.09.2010.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 94, 158-161, п.1 ч.2 ст.162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державного комітету України із земельних ресурсів "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" № 249 від 18.03.2010 року в частині відмови у видачі ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент" (ідентифікаційний код 36228024, адреса: 98612, АР Крим, м. Ялта, вул. Ленінградська, б. 15, офіс 2-18) на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державного комітету України із земельних ресурсів "Про питання ліцензування робіт із землеустрою, землеоціночних робіт" № 281 від 29.03.2010 року в частині відмови у видачі ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент" (ідентифікаційний код 36228024, адреса: 98612, АР Крим, м. Ялта, вул. Ленінградська, б. 15, офіс 2-18) на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт.

Зобов'язати Держкомзем прийняти рішення про видачу ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент" (ідентифікаційний код 36228024, адреса: 98612, АР Крим, м. Ялта, вул. Ленінградська, б. 15, офіс 2-18) на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт та видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент" (ідентифікаційний код 36228024, адреса: 98612, АР Крим, м. Ялта, вул. Ленінградська, б. 15, офіс 2-18) ліцензію на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт.

Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку)) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ленд Менеджмент" (ідентифікаційний код 36228024, адреса: 98612, АР Крим, м. Ялта, вул. Ленінградська, б. 15, офіс 2-18) 3,40 грн. витрат зі сплати судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Судді Латинін Ю.А.

Кушнова А. О.

Александров О. Ю.



Постановления суда:


№ 2а-5863/10/10/0170; № 2а-10880/10/4/0170; № 2а-3660/10/4/0170; № 2а-8947/10/17/0170; № 2а-6954/10/8/0170; № 2а-9350/10/8/0170; № 2а-9159/10/8/0170; № 2а-9250/10/8/0170; № 2а-7685/10/8/0170; № 2а-10784/10/8/0170; № 2а-4010/10/8/0170; № 2а-3797/09/6/0170; № 2а-10061/10/8/0170; № 2а-9979/10/8/0170; № 2а-9985/10/8/0170; № 2а-10074/10/8/0170; № 2а-9991/10/8/0170; № 2а-10150/10/8/0170; № 2а-10927/10/8/0170; № 2а-10718/10/8/0170; № 2а-10538/10/8/0170; № 2а-10156/10/8/0170; № 2а-10733/10/8/0170; № 2а-11046/10/8/0170; № 2а-10354/10/8/0170;